38534
  ۱۳۹۱/۲/۵
چیستی لوگو
سیما شعبانی
   
چیستی لوگو
سیما شعبانی
 
«لوگو» (نشان) نمادیست برای بیان یک عبارت یا القای یک مفهوم. لوگو، نشانه یا علامتی گرافیکی است که توسط سرمایه داران تجاری، موسسات و حتی اشخاص حقیقی، برای متمایز کردن خود از دیگران در دید عموم، استفاده می شود.
نشان زیر از آثار هنر مند گرافیست ساعد مشکی است که برای موسسه ای فرهنگی طراحی شده است.
 
 
این نشانه از یکی از اشکال اصلی (دایره) تشکیل شده است. دایره نمادی از زمان می باشد؛ جاودانگی، بی­انتهایی، تداوم و.... همچنین زمانی که به عنوان مجموعه زنجیرواری از لحظات، به نحوی پی در پی و بدون تغییر و شبیه به یکدیگر دنبال هم تکرار شده­اند. دایره با تغییر و پویایی خود نمایانگر تغییرات زمینی می­باشد و بیش از هر شکل دیگر با حرکات سر و کار دارد و نماد حرکت جاودانه، تکرار و تبدیل، شب و روز، زوج و فرد و خیر و شر می باشد.
دوایر از پایین به بالا کوچکتر شده و با کم کردن قطر دایره نوعی خطای دید و پرسپکتیو در بیننده القا می شود و به همین شکل نوعی حرکت و ریتم هم ایجاد شده است. تاثیر آثار و ویژگی­های "هنر دیدگانی" (Op Art) در این اثر، شاخص و قابل توجه است. این نکته با نگاه به یکی از آثار مشهور ویکتور وازارلی بیشتر قابل درک خواهد بود.
 
رنگ روشن ترین دایره زرد می باشد که نشانه روشنی و نور است. در اینجا به دلیل یادآوری توالی روز و شب از رنگ زرد و سیاه و تنالیته های رنگی بین آنها استفاده شده است تا در انتها به شب و تیرگی ختم شود.
در نهایت این که نام این اثر (موسسه ی فرهنگی کاروان) به این دلیل که تداعی کننده تصویر کاروان و دارای حرکت و ریتم است (چه در روز و شب) با فرم دایره و رنگ زرد و سیاه که یادآور توالی روز و شب است، هماهنگی دارد.
هرگونه نقل و استفاده از مطالب این سایت، تنها با ذکر منبع مجاز می‌باشد.
 

 

©2018 HozehHonari. All Rights Reserved